Три основні причини емфіземи легень

emfizema-legkihЕмфізема легень – це захворювання дихальних шляхів, зумовлене незворотнім розширенням об’єму альвеол і деструктивними змінами їхніх стінок. Внаслідок цього відбувається розтягнення тканин, утворення порожнин з повітрям, а також надмірна затримка повітря в легенях, адже при такій патології частково втрачається їхня еластичність. Небезпека емфіземи легень полягає у ризику розвитку легеневої недостатності, гіпертензії чи пневмотораксу.

До групи ризику виникнення такого захворювання належать люди старшого віку, курці, переважно чоловіки. Згідно зі статистичними даними понад 4% людей, хворих на бронхіальні патології, отримують діагноз емфіземи легень.

Розрізняють два види емфіземи легень: первинну та вторинну. Первинна може прогресувати без супутніх захворювань органів дихання, тоді як причиною вторинної можуть стати вже наявні патології.

 

Чим небезпечна хвороба?

 

lechenie-pri-emfizeme-legkihАльвеоли – це міхурці, де проходить газообмін між кров’ю і повітрям. Через руйнування перетинок між ними відбувається втрата еластичності легень, порушується газообмін і розвивається легенева недостатність. Також разом з цим часто формуються слизові пробки з гнійними частками. Тож таке захворювання суттєво впливає на якість життя, працездатність та може викликати серйозні ускладнення (розвиток легеневої недостатності, гіпертензія чи пневмоторакс).

Основними факторами, які впливають на виникнення емфіземи легень є:

  1. Погана екологія, внаслідок чого пошкоджуються альвеолярні стінки.
  2. Активне та пасивне куріння. Цей чинник спричиняє переміщення нейтрофілів, що створюють руйнівні ферменти для альвеолярних стінок.
  3. Вроджений дефіцит інгібітору еластази-а1-антитрипсину.

Зокрема причинами можуть стати також літній вік (у старшому віці погіршується еластичність та міцність тканин легень), шкідливі умови праці, порушення мікроциркуляції, патології органів дихання.

 

Як проявляється емфізема легень?

 

На початкових термінах перебіг емфіземи легень може бути зовсім непомітним, адже перші її ознаки можна зафіксувати лише коли відбуваються структурні зміни у легенях. Проявлятися емфізема легень може наступними симптомами:

  1. Сухий кашель з невеликою кількістю мокротиння.
  2. Втрата маси тіла, через підвищення витрати енергії.
  3. Набряклість обличчя.
  4. Збільшення вен на шиї.
  5. Дискомфортні відчуття у легенях.
  6. Синюшний чи блідий колір шкіри.
  7. Задишка: спочатку періодичного характеру при високій фізичній активності, з часом – постійна.
  8. Особлива манера дихання. Хворі видихають повітря крізь зімкнуті губи, одночасно роздуваючи щоки.

Що покаже КТ при емфіземі легень?

 

chto-pokazhet-KT-pri-emfizeme-legkihКомп’ютерна томографія є однією з найточніших методів для діагностики емфіземи легень, адже дозволяє зафіксувати наявність пухирців, заповнених повітрям та оцінити їхній розмір, що може варіюватися від 1 до 5 см та інколи досягати 10-15 см. Тож таким чином за допомогою КТ фахівець може побачити будь-які морфологічні зміни у легенях, що є дуже важливим для визначення правильного діагнозу.

Для повноти результатів обстеження пацієнта з підозрою на емфізему легень лікарі також призначають лабораторні дослідження та тести для оцінки функцій зовнішнього дихання.

Записатися на КТ ви можете у ЦКТ «Преміум». У нашому медичному центрі застосовуються сучасні підходи для діагностики різних захворювань, тож ми гарантуємо якість, ефективність та професіоналізм.

 

Чи можна вилікувати емфізему легень?

 

Чітко визначеної схеми лікування емфіземи легень немає, тож фахівці застосовують терапевтичні методи, спільні для всіх хронічних обструктивних захворювань легень.

  1. Препарати для розширення бронхів.
  2. Киснева терапія.
  3. Приймання ацетилсаліцилової кислоти.
  4. Дихальна гімнастика.

Для профілактики розвитку емфіземи легень потрібно відмовитися від куріння, вживати заходи для запобігання респіраторних захворювань, робити щеплення від грипу та покращити умови праці.