Комп'ютерна томографія головного мозку - інформативна діагностика на базі рентгенівського випромінювання. В процесі обстеження томограф робить набір рентгенівських знімків в декількох площинах, після чого отримана інформація опрацьовується в комп'ютері. У підсумку, лікар отримує детальне зображення мозку і може поставити правильний діагноз. КТ має низку переваг перед іншими видами діагностики. Так, рентгенографія менш інформативна, а МРТ поступається в ранній діагностиці крововиливу в речовину головного мозку.
Найчастіше КТ призначають, щоб виявити такі аномалії і порушення:
Також КТ головного мозку ефективна в разі проблем зі слухом, зором, мовою, пам'яттю і при регулярних головних болях. На томографію відправляють пацієнтів, які скаржаться на головні болі невідомого походження і непритомність. Екстрена діагностика необхідна при важких травмах голови або при симптомах крововиливу в мозок.
До даного дослідження готуватися не треба. Виняток - томографія з контрастом, її проводять на порожній шлунок. Безпосередньо перед процедурою необхідно позбутися від будь-яких металевих предметів, включаючи зубні протези і слухові апарати.
У ряді ситуацій призначають томографію з контрастною речовиною. Це кращий спосіб виявити проблеми судин головного мозку. Контраст виділяє на знімках аневризми, стенози, судинні мальформації та тромби. Найчастіше введення контрастної речовини в організм не викликає дискомфорту. Зазвичай пацієнти відчувають приємне тепло у всьому тілі і присмак металу в роті.
Для діагностики використовують томограф. Він являє собою короткий тунель, в який розміщують рухомий стіл з пацієнтом. В апараті знаходиться тільки досліджувана частина тіла, в даному випадку голова. Під час процедури вкрай важливо не рухатися. У момент дослідження лікар очікує в іншій кімнаті, спілкується з пацієнтом за допомогою мікрофона, але в будь-який момент можна звернутися до лікаря за допомогою або підтримкою. КТ головного мозку не викликає хворобливих відчуттів і дискомфорту. Єдиний неприємний момент - це лежати без руху від 5 до 15 хвилин.
Даний вид діагностики протипоказаний вагітним жінкам. Дітям томографію роблять в крайніх випадках. Годуючим матерям КТ головного мозку не протипоказана, але проводити її варто тільки в крайніх випадках. Якщо жінці введуть контрастну речовину, їй доведеться відмовитися від годування груддю на найближчу добу. Також до томографії не допускають пацієнтів з вагою понад 150 кілограмів. Це пов'язано з технічними особливостями апарату.