Струс головного мозку

Струс головного мозку – це легке травматичне пошкодження голови, що виникає внаслідок удару чи падіння та у важкій формі характеризується короткочасною втратою свідомості.

Внаслідок прискореного руху та далі різкого гальмування відбуваються зміщення головного мозку всередині черепної порожнини, через що порушується нейрометаболічна функція мозку. Захисні оболонки та ліквор (рідина) не можуть запобігти просторовому зміщенню мозку, через що він вдаряється у внутрішню поверхню черепа.

Таким чином людина може відчувати суттєві наслідки, як-от запаморочення, головний біль, втрату свідомості, проте жодних змін у мозку не відбувається, тож за відносно короткий час настає повне видужання. Згідно зі статистикою, така черепно-мозкова травма є найбільш поширеним видом пошкодження головного мозку.

 

Причини струсу

 

Струс головного мозку стається внаслідок ударів, падінь, та інших різких рухів. Виникає такий стан після:

  1. Дорожньо-транспортних пригод.
  2. Спортивних (під час занять футболом, боксом, хокеєм, лижним спортом), побутових, виробничих травм.
  3. Побиття.

Факторами, що можуть збільшити ризик виникнення такого травматичного пошкодження голови, можуть стати психічні захворювання, вживання алкоголю, психоактивних речовин, наявність струсу мозку у минулому.

 

Ознаки струсу мозку

 

priznaki sotryaseniya mozgaСтрус мозку має наступні прояви:

  1. Втрата пам’яті.
  2. Сонливість, загальна слабкість.
  3. Порушення плавності мовлення.
  4. Шум, дзвін у вушах.
  5. Нечіткий зір.
  6. Тахікардія
  7. Погана концентрація уваги.
  8. Загальмованість.
  9. Втрата свідомості.
  10. Нудота, блювання.
  11. Головний біль різної інтенсивності, локалізації та характеру.
  12. Запаморочення.

Струс мозку проявляється вже одразу після травматизації голови, а симптоми стають інтенсивнішими з часом. Наступні години та дні потерпілого можуть турбувати погіршення когнітивних функцій, зміни настрою, чутливість до світла, звуків, порушення режиму сну.

 

Діагностика струсу мозку

 

Лікар-травматолог чи невролог під час обстеження пацієнта з підозрою на струс мозку аналізує обставини виникнення травми, оцінює динаміку прояву симптомів, їхню тривалість, проводить пальпацію черепа для виключення ризику його перелому та призначає КТ.В каких случаях необходима подготовка к компьютерной томографии?

Такий діагностичний метод нейровізуалізації необхідний для виявлення перелому кісток черепа, гематом та інших пошкоджень головного мозку. Таким чином лікар отримує усі деталі про зміни в організмі і виключає можливі ускладнення.

Як правило, особливе лікування для пацієнтів з мінімальним та легким струсом мозку не є необхідним, тож незабаром такі особи можуть повернутися до звичного темпу життя. Лікарі можуть призначити лише симптоматичну терапію: парацетамол чи нестероїдні протизапальні засоби для усунення болю. Якщо діагностовано тяжку форму струсу мозку, то потерпілому потрібна госпіталізація, нагляд та строгий постільний режим.

У перші дні після травми рекомендують відмовитися від снодійних, алкоголю, великого фізичного чи розумового навантаження, приділити увагу відпочинку, якісному сну та також ретельно слідкувати за своїм станом.

Записатися на КТ головного мозку ви можете у ЦКТ «Преміум» у Запоріжжі. Наші фахівці ретельно досліджують проблему з якою звертаються наші пацієнти, а також працюють лише на преміальних апаратах для досягнення найточніших результатів.

 

Ступені струсу

 

Розрізняють три ступені струсу мозку:

  1. Легка. Серед симптомів: запаморочення, головний біль, нудота, проблеми з орієнтацією.
  2. Середня. Прояви такі ж самі як і в легкому ступені, проте симптоми є більш інтенсивними та тривалими.
  3. Тяжка. Потерпілий втрачає свідомість на короткий час, апетит, має проблеми зі сном та швидку втомлюваність. Такі симптоми можуть тривати до 2 тижнів.

Незалежно від ступеня струсу мозку варто правильно надати людині першу допомогу до приїзду бригади медиків. Необхідно допомогти потерпілому зайняти горизонтальне положення, підложити подушку під голову та подбати про безперешкодний доступ повітря.

У випадку, якщо потерпілий втратив свідомість, потрібно перевернути його на правий бік та зігнути ноги, аби запобігти захлинанню блювотою.