Що покаже КТ при діагностиці туберкульозу нирок?

Комп’ютерна томографія – високоінформативний метод обстеження, який дозволяє дослідити особливості будови внутрішніх органів і діагностувати різні захворювання, одне з яких туберкульоз нирок. Це серйозна інфекційна хвороба органу сечовидільної системи, що вимагає детальної діагностики та особливого підходу для ефективного лікування. Отож базові знання про симптоми та сучасні методи дослідження туберкульозу нирок допоможуть вам краще зрозуміти особливості цього захворювання.

Що таке туберкульоз нирки?

Туберкулез почекТуберкульоз нирок – це інфекційно-запальне захворювання, що вражає паренхіму нирок. Як правило, воно виникає внаслідок ускладнень і складного перебігу первинної інфекції, тобто туберкульозу легень чи кісток, та проявляється лише через 5-10 років. Інфекція вражає нирки внаслідок поширення збудника захворювання через кров, тим самим створюючи вогнище хвороби в органі. Це може статися через зниження захисної здатності організму та порушень кровотоку, що призводить до уражень ниркових сосочків, що також називають туберкульозним папілітом.

Якщо лікування не призначене вчасно, то інфекція може поширитися на всю поверхню нирок та сформувати порожнини, утворені зруйнованими тканинами органу. До того ж без лікарської допомоги туберкульоз нирок може вразити не тільки органи сечостатевої системи, а й інші прилеглі анатомічні структури.

Симптоми та КТ-діагностика туберкульозу нирок

На початковій стадії розвитку захворювання ознаки майже відсутні. З часом можуть проявитися такі типові симптоми туберкульозу нирок:

  1. Порушення сечовипускання. У більшості випадків хворі відвідують туалет до 20 разів на добу, що зумовлене ураженням слизової оболонки сечового міхура бактеріями туберкульозу. Можливі домішки крові у сечі. Це виникає через пошкодження сечового міхура або паренхіми нирок.
  2. Підвищена втомлюваність, недомагання.
  3. Сильна втрата ваги.
  4. Постійне підвищення температури тіла до 37–37,9°C.КТ почек в Запорожье
  5. Болі в ділянці нирок або спині, що пов’язані з ураженням капсули органа. На ранніх стадіях біль ниючий та часто нагадує біль при радикуліті. На пізніх стадіях розвитку захворювання біль має приступоподібний характер, схожий на ниркову кольку.
  6. Втрата апетиту.
  7. Анемія.
  8. Нічна пітливість.

Згадані вище симптоми є серйозними показаннями для проведення КТ-діагностики, записатися на яку можна в ЦКТ «Преміум» у Запоріжжі. Завдяки здійсненню такого типу дослідження можна точно діагностувати туберкульоз нирок. Комп’ютерна томографія, як вид рентгенологічного обстеження, уможливлює сканування шарів нирок та сечоводу, а також вивчення розташування та особливостей морфологічної будови органів.

Для проведення процедури пацієнту необхідно лягти на стіл томографа та завмерти у нерухомому положенні. Потім стіл перемістять всередину томографа, а рентгенлаборант виконає усі необхідні маніпуляції. Отримані знімки будуть проаналізовані лікарем-рентгенологом.

Чи можна вилікувати туберкульоз нирок?

КТ в ЗапорожьеЗавдяки розвитку та ефективності сучасної медицини туберкульоз нирок не є смертельною хворобою та піддається лікуванню, якщо виявлена на ранніх стадіях, тож хворий може розраховувати на повне одужання. При підозрі на туберкульоз нирок необхідно одразу звернутися до уролога, нефролога або інфекціоніста. Лікування проводиться тільки у терапевтичному стаціонарі, аби уникнути ризику зараження інших людей та погіршення стану пацієнта. На початковій стадії розвитку хвороби лікарі призначають медикаментозну терапію, а динаміку дієвості лікування перевіряють за допомогою регулярного проведення різних діагностичних процедур (аналіз сечі, УЗД, КТ, рентгенографія).

На пізніх стадіях необхідне хірургічне втручання (резекція нирки, кавернотомія). Процес одужання не є легким, адже захворювання становить серйозну небезпеку здоров’ю людини, а ефективність лікування залежить від складності та масштабу уражень, проте дотримання всіх вказівок лікаря позитивно вплине на прогноз.