Діагностика атеросклерозу сонних артерій за допомогою КТ ангіографії

Що таке атеросклероз і чим він небезпечний?

Артерії нашого організму є транспортувальними каналами для доставки крові до органів. Атеросклероз – захворювання, яке характеризується звуженням просвіту артерій через наявність на внутрішній стороні стінки холестеринових бляшок. Такий стан може призвести до підвищення артеріального тиску, зниження кровопостачання головного мозку та органів чуття.

Які симптоми атеросклерозу?

атеросклероз сонных артерийНа початкових стадіях захворювання, коли звуження судин незначне, воно ніяк не виявляється. Непрямою ознакою є підвищене значення холестерину у клінічному аналізі крові. Також проведення такого дослідження як доплерографія судин допомагає лікарю орієнтовно оцінити прохідність судин шиї.

При помірному стенозі (звуженні) сонних артерій можуть турбувати хронічний головний біль, шум у вухах, запаморочення при фізичних навантаженнях. Критичне звуження судин чревато минущими погіршеннями зору і слуху, зниженням когнітивних здібностей, високим ризиком розвитку ішемічного інсульту. Щоб атеросклероз сонних артерій не став загрозою для життя, потрібне ретельне обстеження та правильне лікування.

Чим допоможе КТ-ангіографія?

Комп’ютерна ангіографія (КТ-ангіографія) є відносно новим та мінімально інвазивним методом дослідженням, що дозволяє точно діагностувати різні захворювання судин. Метод складається з внутрішньовенного введення контрастного розчину з подальшим КТ-скануванням та створенням за допомогою комп’ютера зображень великих та середніх артерій області, що сканується.

КТ сонных артерий

КТ-ангіографія дозволяє на одному сеансі оцінити басейн зовнішньої та внутрішньої сонних артерій, а також аномалії судин головного мозку. Окрім простого виявлення атеросклеротичної бляшки, ангіографія дозволяє оцінити її поверхню, об’єм. У разі наявності новоутворених судин усередині відкладень холестерину стан пацієнта описується як «під загрозою» через підвищений ризик відриву та закупорки дрібнішої судини зі швидким розвитком ускладнень.

УЗД, а саме доплерографія є альтернативним методом діагностики атеросклерозу сонних артерій. Але основна проблема з УЗД полягає в його високій залежності від кваліфікації лікаря та класу апарату УЗД – на різних апаратах УЗД різні лікарі можуть по-різному оцінити рівень стенозу, що знижує загальну корисність методу для виявлення, а головне, спостереження захворювання в динаміці. Наукові дослідження підтверджують, що КТ-ангіографія має більш високу точність, ніж УЗД.

Саме тому КТ-ангіографія є незамінним методом обстеження пацієнтів, які готуються до хірургічного втручання на сонних артеріях, а також перенесли таку операцію у минулому.

Як запобігти інсульту?

Правильне харчування та здоровий спосіб життя, а також своєчасна клінічна, лабораторна, а особливо інструментальна діагностика атеросклерозу, допоможе вчасно виявити грізні симптоми та своєчасно запропонувати лікування: на ранніх етапах медикаментозне, а при запущених стадіях — хірургічне.