Діагностика вибухових травм кінцівок за допомогою комп’ютерної томографії

Вибухова травма – це травматичне пошкодження, отримане внаслідок вивільнення енергії під час швидкої хімічної чи ядерної реакції, або викиду газу під високим тиском.

Ушкодження вибуховою хвилею можуть виникнути у різних ситуаціях, включаючи бойові дії, промислові аварії та терористичні атаки.

Травми, отримані під час вибуху, залежать від типу та сили вибуху, а також від відстані до епіцентру. Навколишнє середовище (наприклад, наявність будівель або автомобілів) та наявність на людині будь-яких засобів захисту допомагає зменшити ймовірність та силу впливу.

Взрывная травма

Зазвичай у пацієнтів із вибуховою травмою можуть спостерігатися втрата слуху, кровотеча, рвані рани, травми скелета (такі як переломи, вивихи) та респіраторний дистрес. Тим не менш, травми опорно-рухового апарату є найпоширенішими.

Пацієнтів із серйозними травмами та з підтвердженим ушкодженням судин, що потребують негайного хірургічного втручання, спершу відправляють до операційної для невідкладного хірургічного втручання. Як тільки стан пацієнта стабілізується, лікарі виконують детальнішу візуалізацію за допомогою КТ та КТ-ангіографії. Ці дослідження можуть виявити додаткові судинні патології, такі як псевдоаневризм, вторинний, тобто яка може виникнути як ускладнення при проникному пораненні

Особливості вибухової травми

Більшість травм сьогодні належать до вторинних вибухових, які потребують мультимодального підходу до візуалізації. Вторинні вибухові травми – це ті, що виникають через вплив високошвидкісних уламків від бомб або снарядів; від них можуть постраждати ті, хто перебуває за сотні чи тисячі метрів від епіцентру. Така травма може виникнути внаслідок переміщення повітрям матеріалу з навколишнього середовища (наприклад, скла) або матеріалу вибухового пристрою. Сюди також відносяться проникні вогнепальні поранення та різні ампутаційні травми.

Іноді осколки можуть бути приховані або дуже важко ідентифіковані через невеликий вхідний отвор. Таким чином, навіть потерпілим із мінімальною травмою може знадобитися додаткове дослідження.

Діагностика вибухових травм кінцівок за допомогою КТ

Вибір методу візуалізації залежить головним чином від того, чи стабільний пацієнт з медичної точки зору, і чи є побоювання щодо будь-якої конкретної основної травми.

КТ є основним методом візуалізації, що використовується під час вибухових травм.

Дослідження може виявити:

  1. Сторонні тіла (уламки, шрапнель, кулі, скло тощо). Ці матеріали мають значно більшу щільність, ніж м’які тканини, і завжди рентгеноконтрастні при КТ-обстеженні.
  2. Переломи кісток.
  3. Травми судин та нервових стовбурів.
  4. Будь-які травми, які можуть вимагати негайного оперативного втручання (напружений пневмоторакс, тампонада серця та ін.).
  5. Травми паренхіматозних органів (печінки, нирок, селезінки, підшлункової залози тощо).

Диагностика взрывных травм конечностей с помощью компьютерной томографии

Комп’ютерна томографія використовується для сортування пацієнтів для хірургічного втручання. За допомогою КТ можна продемонструвати траєкторії осколків та отримані травми у постраждалих із проникаючими пораненнями, спричиненими вибухом. Адже навіть одиночний уламок з невеликим вхідним отвором може призвести до катастрофічних ушкоджень.

КТ-ангіографія, своєю чергою, корисна для визначення наявності будь-якого судинного ушкодження в ураженій області.

КТ є методом вибору при діагностиці вибухових травм кінцівок завдяки її високій специфічності. Використання комп’ютерної томографії, на відміну від МРТ, не протипоказано за наявності металевих уламків у тканинах, а також займає набагато менше часу, що безумовно важливо, коли серйозна травма і необхідна термінова операція.

КТ чудово замінює і ультразвукове дослідження, яке має обмежене застосування через неможливість одночасного сканування великої області, що цікавить, або оцінки глибоких структур.