Як часто можна проходити комп’ютерну томографію?

Вплив комп’ютерної томографії на організм

Комп’ютерна томографія широко застосовується в діагностиці багатьох захворювань і спектр її використання стає дедалі більшим. КТ дуже популярна в онкологічній практиці завдяки своїй високій інформативності та можливості проведення повторних досліджень для контролю за ефективністю протипухлинної терапії. Далі ми розповімо як часто можна проходити комп’ютерну томографію. Завдяки появі сучасних мультизрізових комп’ютерних томографів рентгенодіагностика вийшла на принципово новий рівень у зв’язку з можливістю отримувати уявлення про будову і функції органів і тканин.

Як часто можна проходити ктБагато пацієнтів, яким для обстеження організму призначили такий метод, як КТ, турбуються з приводу шкідливості цієї діагностичної процедури. Насправді ж кількість одержуваного пацієнтом опромінення відносно безпечна, тому що не досягає значень, які викликали б у живих тканинах будь-які радіаційні ефекти.

Існують спеціальні дозиметричні параметри, покликані виміряти ступінь впливу іонізуючого випромінювання на живі організми. Одиниця виміру, що нас цікавить – це зіверт. Але для медичних діагностичних процедур, зокрема комп’ютерної томографії, дози опромінення настільки малі, що для їх вимірювання використовують мілізіверт (мЗв). При різних КТ-дослідженнях променеве навантаження різне, проте, при проведенні стандартних (не розширених) зон ці значення коливаються в межах 0,4-5 мЗв (ця цифра залежить від мети діагностики та можливостей обладнання).

Всесвітня організація охорони здоров’я (World Health Organization) називає безпечними дози опромінення близько 2-10 мЗв. Для порівняння: кожна людина отримує таку ж порцію випромінювання щорічно від природного радіаційного фону Землі, сонячного світла, наслідків техногенних катастроф. Для тих, хто регулярно здійснює авіаперельоти, ці значення ще вище. Тому організм людини вже адаптований до променевих навантажень подібних значень і КТ-дослідження для нього не становлять великої небезпеки.

Як часто можна проходити комп’ютерну томографію?

У зв’язку з вищепереліченим виникає питання, як часто можна проходити процедуру комп’ютерної томографії? У будь-якому випадку питання про співвідношення ризику для здоров’я і користі від отриманих діагностичних даних повинен вирішувати лікуючий фахівець спільно з пацієнтом. Щоб визначитися з тим, як часто можна конкретному пацієнту проходити КТ, використовують три основних принципи:

  1. Як часто можна проходити ктПринцип виправданості – діагностична процедура показана хворому і її результати допоможуть у лікуванні захворювання.
  2. Принцип неперевищення ліміту доз, встановленого нижче рівня порога виникнення детермінованих радіаційних ефектів (20 мЗв за рік в середньому за будь-які послідовні 5 років, але не більше 50 мЗв за рік). Пацієнти ніколи не досягають цього ліміту значень, тому що отримати такі дози навантаження пацієнтам при проведенні рутинних КТ-досліджень просто неможливо.
  3. Принцип оптимізації – для кожного дослідження підбирається спеціальний протокол відповідно до мети діагностики та індивідуальних особливостей пацієнта. Це допомагає підтримувати дозу опромінення на таких низьких рівнях, яких тільки можна досягти зі збереженням необхідного обсягу та якості діагностичної інформації.

Дотримання цих принципів і використання сучасних апаратів КТ дозволяє убезпечити наших пацієнтів від шкідливого впливу. Тільки сучасне обладнання для комп’ютерної візуалізації володіє спеціальними настройками та системами, покликаними мінімізувати променеве навантаження під час діагностики.