Які захворювання кишечника можна діагностувати за допомогою КТ?

Які захворювання кишечника можливо діагностувати за допомогою комп’ютерної томографії?

Мультиспіральне томографічне дослідження – безумовно цінний діагностичний метод візуалізації стану внутрішніх органів і тканин, зокрема, органів черевної порожнини. Комп’ютерна томографія проводиться швидко і дозволяє точно виявити причину болю в животі. КТ дає можливість оцінити стан стінок кишки, виявити наявність внутрішньопросвітних новоутворень і стан навколишніх тканин.

Існує велика кількість показань для дослідження кишечника. В першу чергу, це невідкладні стани: кишкова непрохідність, викликана інвагінацією петель кишечника або обтурацією пухлиною. При непрохідності кишечника КТ дозволяє не тільки виявити місце і причину обструкції, а й діагностувати ускладнення, наприклад, перфорацію або обмеження. При травмі живота КТ допоможе виявити, які органи вражені і виявити порушення цілісності стінки кишки з виходом її вмісту в черевну порожнину або заочеревинний простір.

КТ кишечника

КТ ефективно застосовується також при діагностиці сумнівних випадків гострого апендициту, коли рішення про проведення оперативного втручання неможливо прийняти без додаткової візуалізації. На томограмах чітко виявляється потовщення стінки червоподібного відростка і запалення навколишніх тканин. На томограмах можна побачити пухлини, виміряти їх, оцінити деформацію брижі і залучення мезентеріальних лімфатичних вузлів.

Крім того, при КТ візуалізуються аномалії розвитку кишечника, які можуть викликати порушення просування вмісту або розлад травлення. Це зміни нормальної довжини кишкового тракту (вкорочення або подовження деяких відділів), подвоєння товстої кишки, патологічне підпечінкове розташування сліпої кишки, неповна ротація ободової кишки.

Які захворювання кишечника не підходять для дослідження методом КТ?

Ті, які вимагають виключно ендоскопічного дослідження слизової оболонки кишки з дослідженням біоптату (для вивчення патоморфології клітин). Це, наприклад, хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, кишкові кровотечі, різноманітні порушення травлення і всмоктування їжі. Це ситуації, в яких не обійтися без фіброволоконної колоноскопії з прицільною біопсією.

Як обрати зону дослідження для діагностики захворювання кишечника?

Для того, щоб досягти максимальної інформативності, для повного дослідження кишечника показано проведення КТ-онкоскринінгу 2-х зон: органів черевної порожнини та малого тазу. Це необхідно для візуалізації всього кишкового тракту.

Як відбувається контрастування при дослідженні кишечника?

Основним інструментом КТ, що дозволяє вивчити кровообіг в органах і тканинах, є внутрішньовенне контрастування. Проведення КТ органів черевної порожнини та малого тазу без контрасту можливо тільки в ситуації діагностики ургентних станів – травми або кишкової непрохідності. У всіх інших випадках введення контрасту обов’язкове. Крім внутрішньовенного контрастування, використовується наповнення кишечника препаратом «Тріомбраст». Це рентгеноконтрастна речовина, що забезпечує контрастність петель кишечника на томограмах. Його використання дозволяє детально оцінити рельєф внутрішньої поверхні кишечника, прохідність просвіту, наявність в просвіті новоутворень, сторонніх тіл.

КТ кишечника

Важливо зауважити, що після дослідження шлунково-кишкового тракту класичним рентгенографическим методом з використанням сульфату барію має пройти не менше 3-х діб, перш ніж можна буде проводити комп’ютерну томографію. Це пов’язано з тим, що барій, будучи також рентгеноконтрастною речовиною, поглинає рентгенівські промені і буде заважати якісній візуалізації методом КТ.