Яку небезпеку таїть аневризма черевної аорти і як її діагностувати?

Що таке аневризма черевної аорти і чому вона виникає?

Аневризмою називається патологічно розширену ділянку судини, діаметр якого більший за нормальний в 2 рази і більше. Ця патологія здатна розвинутися в будь-якій локалізації, однак для аорти найпоширеніше місце – це черевний відділ низхідної частини аорти після рівня ниркових артерій. Стінка судини в цьому місці буде тонкішою і схильною до грізного ускладнення – розшаровуючої аневризми, що приводить до летальності в 95% випадків.

Формування аневризми залежить від різних причин:

  • Атеросклероз – частий винуватець появи аневризм. В цьому випадку аневризма черевної аорти з’являється через розпадання фіброзних атеросклеротичних бляшок і склерозування стінки судини.
  • Вроджені чинники – за появу аневризм можуть бути відповідальні деякі спадкові патології. Це синдром Марфана, фібромишечна дисплазія, кістозний медіонекроз і інші. Генетичне походження аневризм доведено наукою, тому наявність цієї патології у одного з родичів – серйозний привід пройти обстеження! Крім цього, частіше страждають чоловіки після 60 років, особливо мають супутню артеріальну гіпертензію.
  • Запальні (особливо небезпечні такі інфекції, як туберкульоз і сифіліс) і імунно-алергічні захворювання (неспецифічний аортоартеріїт).
  • Посттравматична аневризма – з’являється внаслідок об’єднання кордонів пульсуючої гематоми, що утворюється від пошкодження аорти. Така аневризма називається помилковою, що ні в якому разі не применшує її небезпеку, а тільки вказує на її природу виникнення. У таких пацієнтів підвищений ризик виникнення тромбоемболії периферичних судин.

Як може проявлятися аневризма черевної аорти?

У багатьох пацієнтів перебіг цієї патології відбувається асимптомно. Зрідка симптоми можуть проявлятися як тупий біль зліва в районі живота або спини. Біль буває інтенсивний в разі, коли розширена ділянку судини придавлює корінці спінальних нервів. Часто ці хворобливі відчуття помилково сприймають, як ниркову кольку або радикулопатію. Однак відмінністю стає типове почуття пульсації в животі, не характерне для інших захворювань. Також зустрічається перемежовуюча кульгавість через порушення кровообігу в нижніх кінцівках.

При розшаровуючій аневризмі аорти з’являється різкий, вираженої інтенсивності біль, що не знімається знеболюючими препаратами, навіть наркотичними. У цей момент розвивається дефект внутрішньої оболонки судини і розшарування стінок кров’ю, яка просочується крізь цей дефект під великим тиском. В результаті утворюється додатковий канал всередині судини, з’єднаний з основним просвітом аорти в декількох ділянках. Розвивається масивна неконтрольована крововтрата з різким падінням артеріального тиску. Шанси на виживання в такому стані незначні, навіть якщо надання невідкладної допомоги буде розпочато негайно.

Діагностика за допомогою комп’ютерної томографії

У половині випадків аневризма черевної аорти виявляється, як випадкова знахідка при дослідженнях. Однак, на жаль, далеко не всі пацієнти з цією патологією своєчасно дізнаються про захворювання. Саме тому при наявності сімейного анамнезу аневризм необхідна діагностика, здатна вберегти від грізних наслідків. Значення комп’ютерної томографії в цьому випадку важко переоцінити – вона дозволяє чітко з’ясувати локалізацію і оцінити розмір розширеної ділянки. Для цієї мети проводиться КТ-ангіографія черевного відділу аорти з введенням контрастної речовини. Цей вид обстеження допоможе виявити аневризму, оцінити її небезпеку і показання до оперативного втручання.