Про комп’ютерну томографію в наш час чув кожен пацієнт (навіть той, хто не проходив її). Однак розуміння того, що стоїть за абревіатурою КТ і кому вона необхідна, мало. Тим часом, це корисно знати, щоб розуміти, чому лікар направляє вас саме на цей вид діагностики.
Комп’ютерний томограф – апарат, який об’єднує в собі сучасну рентгенівську установку (високоточну і з мінімізованої дозою опромінення – в порівнянні зі звичайним рентген-апаратом) і комп’ютер, обробляє зображення в тривимірному пошаровому вигляді.
Комп’ютерна томографія дозволяє досліджувати практично всі органи і тканини людського тіла, в тому числі кістки.
Дуже часто КТ радять як уточнюючий метод діагностики після традиційного рентгена або УЗД, якщо є необхідність уточнити або деталізувати патологію або ураження. Оскільки унікальність КТ якраз і полягає в тому, що за одне обстеження можна побачити одночасно і м’які тканини, і органи порожнини, і судини, і кістки або суглоби, отримавши повну «панораму» ураженої хворобою ділянки. Тобто КТ об’єднав діагностичні можливості і рентгена, і УЗД, але при цьому в 3D-вигляді та в багаторазовому уточненні. Порівняйте: сучасні томографи бачать зони в тисячу разів точніше, ніж звичайний рентген, тому що здатні розрізняти тканини, що відрізняються щільністю всього на 0,1%!
До речі, саме ці можливості роблять спіральну томографію (використовується в більшості сучасних клінік) унікальним методом для виявлення новоутворень на найбільш ранній стадії, коли пухлини ще зовсім маленького розміру. Природно, чим раніше буде виявлено новоутворення, тим ефективніше буде лікування – особливо якщо мова йде про онкологічні хвороби. Адже кількість онкохворих в нашому суспільстві велика, так що важливість своєчасної і точної діагностики важко переоцінити.
При переломах (особливо складних) і травмах, а також захворюваннях хребта комп’ютерна томографія вважається справжнім «золотим стандартом» діагностики.
При проведенні лікування (а особливо при хірургічному втручанні) КТ рекомендовано робити періодично – для відстеження динаміки стану і одужання, а також для контролю ефективності схеми лікування або проведеної операції.
Як ми писали вище, комп’ютерна томографія може використовуватися практично у всіх зонах тіла. Детальніше про зонах дослідження, підвладних КТ, читайте нижче.
Цей вид обстеження допомагає побачити комплексну картину стану мозку і його оболонок, кісток черепа, судин. Застосовується при черепно-мозкових травмах, підозрі на новоутворення, геморагічних інсультах та патологіях судин.
КТ визнана сучасними лікарями незамінним методом підтвердження діагнозу гострого або хронічного синуситу (гаймориту). Крім запальних процесів інфекційного характеру, розпізнає новоутворення та травматичні ураження носа.
Комп’ютерна томографія не тільки добре візуалізує повітроносні структури (легені), а й виявляє ураження, невидимі при флюорографії. Крім структури тканини легенів, КТ здатна візуалізувати судини, трахеї, бронхи, лімфовузли, в тому числі на наявність пухлин.
На КТ відмінно візуалізуються всі можливі патології – аневризма черевної аорти, пухлини і кісти, скупчення рідини. КТ кишечника з контрастуванням – чудова і безболісна альтернатива дуже неприємної колоноскопії (введення ендоскопа в пряму кишку).
Рекомендована при підозрах на інфекції і запальні процеси (пієлонефрит), кісти або пухлини, а також як контроль наслідків травм. Правда, при гострій нирковій недостатності КТ з введення контрастного препарату протипоказано.
Дозволяє виявити ішемічну хворобу серця без інвазивних методів (введення катетера). Як саме серце, так і головні артерії, і інші судини добре видно на КТ.
Визначає не просто наявність, а й ступінь ураження хрящів і кісткових тканин – травматичного (переломи, гематоми, зміщення хребців), інфекційного (остеомієліт), дегенеративного (остеопороз, артрити), неопластического генезу. Також добре видно на знімках міжхребетні грижі, викривлення хребта, остеохондрози.
Мається на увазі не тільки діагностика травм тазових кісток. Також застосовується при захворюваннях гінекологічної та урологічної сфери, запальних процесах, патологіях судин, онкології.
КТ діагностиці цих структур підвладне все – травми, зміни суглобової поверхні, дистрофічні захворювання кісткових і хрящових структур, запальні процеси в суглобах. Окремим пунктом варто виділити КТ скронево-щелепного суглоба. Така томографія корисна не тільки при оцінці травми, але і при плануванні імплантації зубів для визначення розмітки.