КТ у діагностиці дивертикульозу кишківника

Дивертикульоз кишківника – це серйозне захворювання, що характеризується виникненням у стінці товстої кишки двох або більше мішкоподібних утворень, або дивертикулів. Хоча ця патологія довгий час може зовсім не проявлятися, все ж у довгостроковій перспективі вона може призвести до тяжких ускладнень, тож надзвичайно важливо розуміти що це захворювання та вчасно звернутися до лікаря-гастроентеролога, який призначить ефективну схему лікування.

 

Як зрозуміти, що в тебе дивертикульоз?

 

Перебіг такої патології як дивертикульоз у більшості випадків, як правило, безсимптомний, тож людина майже не має нарікань на здоров’я. Хвороба найчастіше виникає у категорії населення віком старше 80 років, адже у такому віці кишківник частково втрачає свій тонус. Проте такий діагноз також можуть мати набагато молодші особи, хоча такі випадки радше поодинокі. До того ж у жінок дивертикульоз діагностують частіше ніж у чоловіків.

Диагностика дивертикулеза кишечника в ЗапорожьеДивертикули локалізуються у нижній частині низхідної ободової та сигмоподібної кишки. Їхній розмір варіюється від 3 мм до 1 см та інколи може досягати 4-5 см у діаметрі.

Коли такі мішкоподібні утворення у кишківнику наповнюються каловими масами та збільшуються в розмірі, пацієнт відчуватиме біль різної інтенсивності постійного чи періодичного характеру. До такого симптому також додається порушення процесу дефекації (закрепи, підвищене газоутворення).

Отже, найпоширенішими симптомами дивертикульозу є:

  1. Сильний біль у лівій здухвинній ділянці.
  2. Підвищення температури тіла.
  3. Порушення стула.

Рідше пацієнт може скаржитися на нудоту, повторюване блювання, частки крові у калових масах, проте у таких випадках може бути  потрібне термінове хірургічне втручання.

 

Чому виникає дивертикульоз кишківника?

 

Причины возникновения дивертикул кишечникаПричинами розвитку дивертикульозу кишківника є:

  1. Недостатня кількість клітковини у раціоні, внаслідок чого виникають закрепи та здуття.
  2. Надмірне вживання алкоголю, куріння.
  3. Малорухливий спосіб життя.
  4. Генетична схильність.
  5. Велика кількість рафінованих продуктів у раціоні.
  6. Порушення кишкової моторики.
  7. Слабкі м’язи кишківника, як вроджена особливість.
  8. Надлишкова вага тіла.

 

Чим небезпечні дивертикули кишківника?

 

Як було вище зазначено, перебіг дивертикульозу певний час може бути майже безсимптомним. Проте внаслідок нехтування лікуванням при появі симптомів пацієнт може страждати на кровотечу кишківника, кишкову непрохідність, спазми та набряки кишківника та утворення абсцесів. Одним з найнебезпечніших ускладнень такої патології є запалення дивертикулів (дивертикуліт), що може мати серйозні ризики для здоров’я людини.

Для профілактики виникнення дивертикульозу або запобігання повторення його епізодів, лікарі рекомендують додати у свій раціон більше продуктів з високим вмістом рослинної клітковини, вживати достатню кількість води та мати високу фізичну активність. Також важливо вчасно лікувати закрепи.

 

Чим допоможе КТ у діагностиці дивертикульозу кишківника?

 

КТ в ЗапорожьеДля діагностики дивертикульозу кишківника застосовують різні медичні процедури, однією з яких є комп’ютерна томографія органів черевної порожнини та малого таза. Завдяки проведенню КТ лікар може побачити потовщення стінки ободової кишки, виявити гострий запальний процес, визначити його характер. Також такий діагностичний метод дозволяє дослідити стан дивертикулів та наявність газу чи рідини у черевній порожнині. КТ проходить абсолютно безболісно, швидко та має високу інформативність. Таким чином можна отримати об’ємне зображення досліджуваної ділянки та досягти її чіткої візуалізації на знімках.

Лікування дивертикульозу полягає у прийманні антимікробних препаратів та ферментів для покращення травлення, а також дотримання спеціальної дієти, яка полягає у вживанні багатої на клітковину їжі, кисломолочних продуктів, кураги, чорносливу тощо. Необхідним є також обмеження споживання смажених, копчених та мучних продуктів.