КТ в діагностиці кіст та гемангіом печінки

Що таке гемангіома печінки?

Гемангіоми печінки (печінкові венозні мальформації) або пороки розвитку печінкових вен – найбільш часті доброякісні судинні ураження печінки, які мають вроджене походження. Вони часто діагностуються як випадкова знахідка при візуалізації, і у більшості пацієнтів проходять безсимптомно.

Кавернозні гемангіоми складаються з безлічі великих судинних каналів, підтримуваних колагеновими стінками. Типові гемангіоми мають розмір менше 5 см; при більшому розмірі вони називаються гігантськими гемангіомами.

З точки зору діагностики важливо диференціювати гемангіоми від злоякісних новоутворень печінки. У цьому лікарю допомагає опитування за симптомами, а також візуалізація (УЗД, КТ та МРТ з контрастом та без нього).

Що таке кісти печінки та наскільки це серйозно?

гемангиома печениПрості кісти печінки – порожнини заповнені рідиною – зазвичай не викликають ніяких ознак або симптомів та не потребують лікування. Однак вони можуть стати досить великими, щоб викликати біль або дискомфорт у верхній правій частині живота.

Більшість кіст печінки можна виявити на УЗД або комп’ютерній томографії (КТ).

Причина простих кіст печінки невідома, але вони, як і гемангіоми, можуть бути результатом пороку розвитку, присутнього при народженні.

У рідкісних випадках кісти печінки можуть вказувати на серйозне основне захворювання, таке як: полікістоз печінки (спадкове захворювання), ехінококова інфекція (паразитарна інфекція) або рак печінки.

У незначної кількості пацієнтів в кісту може статися крововилив, що викликає раптовий та сильний біль у правому підребер’ї та плечі. Кровотеча припиняється сама по собі, а потім біль зменшується протягом наступних кількох днів.

КТ-діагностика гемангіом печінки

У нашому центрі можлива КТ-діагностика гемангіом печінки.

Більшість гемангіом відносно чітко виражені. При дослідженні без контрастної речовини гемангіома візуалізується як овальне вогнище зниженої щільності стосовно паренхіми печінки, добре обмежене від неї та однорідне.

При дослідженні з контрастом можна виділити три фази: артеріальну фазу, фазу ворітної вени та відстрочену фазу. Відразу після введення контрастної речовини спостерігається повільне наповнення їм вогнища від периферії до центру, зазвичай переривчасте, вузлове.

У фазі ворітної вени можна побачити прогресуюче периферичне посилення щільності з більш доцентрованим заповненням.

У відстроченій фазі: подальше нерегулярне заповнення та, отже, затемнення паренхіми печінки.

КТ-діагностика кіст печінки

При КТ-дослідженні кіста печінки виглядає як чітко виражене гладке утворення, візуально має щільність води. Кіста не має внутрішньої структури та її щільність не підсилюється після внутрішньосудинного введення контрастної речовини, оскільки анатомічно кіста – це відмежоване від судин утворення.

Діагностували кісту або гемангіому печінки – що робити?

В першу чергу – не хвилюватися та звертатися до свого лікаря.

киста печени

Переважна більшість гемангіом печінки не потребує лікування, а тільки спостереження. Лікар вирішить, чи підходить ваша ситуація під певні критерії, та опише подальшу тактику лікування.

Рекомендації для пацієнтів можуть варіюватися від проведення підтверджуючих обстежень (МРТ, трифазна КТ або сцинтиграфія) до розгляду можливості повторного дослідження через 6 місяців для підтвердження стабільності та відмови від проведення подальшої візуальної оцінки.

Прості кісти печінки не порушують її здатності функціонувати як орган. Єдині пацієнти, яким потрібне лікування кісти печінки, – це пацієнти, у яких розвиваються симптоми. Лікування кіст печінки тільки хірургічне.