Облітеруючий тромбангіїт – хвороба курців. Як виявити?

Що таке облітеруючий тромбангіїт?

Хвороба Бюргера (друга назва – облітеруючий тромбангіїт) – захворювання артерій і вен кінцівок, яке призводить до запалення кровоносних судин, їх набухання та утворення в них згустків крові – тромбів. Виникає це захворювання найчастіше у молодих чоловіків до 45 років.

Болезнь БюргераПрактично кожен, у кого діагностовано хворобу Бюргера, курить сигарети. Наукові дослідження також виявляють, що прогресування тромбангіїту тісно пов’язане зі стажем куріння. Навіть викурювання однієї або двох сигарет в день або вживання бездимного тютюну (жування тютюну або використання пластирів, що містять нікотин) може зберегти хворобу в активній формі.

Відмова від тютюну – єдиний спосіб зупинити цю хворобу.

Як виникає облітеруючий тромбангіїт?

Більшість дослідників вважають, що у виникненні хвороби Бюргера грає особливу роль імунне ураження судин, хоча точний механізм до кінця не відомий. Тромби викликають затикання артерій і вен, що ушкоджує або руйнує шкіру та інші тканини, а також може призвести до приєднання інфекції та гангрени.

Судини, уражені хворобою Бюргера, – це артерії та вени середнього розміру, особливо судини на рівні щиколоток і зап’ясть. Захворювання характеризується тромботичними звуженнями, які починаються з периферії кінцівки та тривають у напрямку до тулуба. Хвороба Бюргера, як правило, має сегментарний характер і зачіпає кровоносні судини довжиною від 5 до 10 см. Облітературний ендартерит часто призводить до втрати пальців і, якщо людина продовжує палити, то є ризик до часткової або повної втрати кінцівки.

Як запідозрити хворобу Бюргера?

Пацієнти можуть спочатку мати неспецифічні симптоми, такі як поколювання або оніміння в руках або ногах, збліднення кінцівок (особливо на холоді), накульгування при ходьбі. Також може турбувати біль, який виникає при фізичних навантаженнях (біль в ногах при тривалому стоянні або біль в кистях при роботі за комп’ютером) і який зменшується в стані спокою.

В окремих випадках може виникати хворобливе запалення по ходу вени під шкірою або ж відкриті ниючі виразки на пальцях рук або ніг. Найчастіше така стадія захворювання пов’язана з пізнім зверненням до лікаря, з труднощами діагностики або неможливістю пацієнта кинути палити.

Що допоможе лікареві діагностувати це захворювання?

Специфічних лабораторних тестів для діагностики хвороби Бюргера не існує. На відміну від схожих захворювань, при яких страждають судини, у пацієнтів з хворобою Бюргера реакції гострої фази (такі як швидкість осідання еритроцитів і рівень С-реактивного білка) залишаються нормальними.Болезнь Бюргера

Прекрасним методом для візуальної оцінки судин є ангіограма, яка може бути зроблена з використанням комп’ютерної томографії. Під час цієї процедури в артерію вводиться спеціальний контрастний препарат, після чого вам роблять серію швидких рентгенівських знімків. Контраст допомагає побачити затикання артерій на зображеннях.

Хвороба Бюргера майже завжди вражає більш ніж одну кінцівку, тому, навіть якщо у вас немає ознак і симптомів захворювання на інших кінцівках, ваш лікар може рекомендувати зробити їх ангіографію, що допоможе виявити ранні ознаки ушкодження судин.

Характерні ангіографичні знахідки включають:

  1. Велике звуження артерій.
  2. Зигзагоподібні допоміжні судини на місці звужених і пошкоджених.
  3. Ураження більше однієї кінцівки.
  4. Переважне ураження нижніх кінцівок.

КТ-ангіографія судин кінцівок допомагає провести точну діагностику захворювання, сформувати тактику лікування, а також уточнити прогноз при облітеруючому тромбангіїті.