Причини, симптоми та діагностика ниркової кольки

Ниркова колька викликає гострий біль у попереку, який неможливо терпіти. З цією проблемою стикаються як дорослі, так і діти. Причина виникнення ниркової кольки – порушення відтоку сечі. Варто розуміти, що періодичні напади болю – це лише симптоми, що свідчать про розвиток сечокам’яної хвороби. При цьому захворюванні камені рухаються сечовивідними шляхами.

Причини розвитку сечокам’яної хвороби

мочекаменная болезньПричини розвитку захворювання можуть бути як уроджені: надмірне виділення солей, гіперпаратіреоз, звуження каналу сечоводу, спадковість; так і набуті: запалення нирок, порушення обміну речовин, захворювання печінки та жовчовивідних шляхів.

Крім того, ключовим фактором у розвитку сечокам’яної хвороби є стать. Найчастіше захворювання зустрічається серед чоловіків і втричі рідше серед жінок.

Раніше згадувалося, що загострення даного захворювання спричиняє напад ниркової коліки, яка завдає великої шкоди організму людини. Тому при нирковій коліці варто негайно звернутися до лікаря та провести діагностику, щоб усунути причину гострого застою сечі, яка може призвести до втрати функцій нирок. Крім цього, ниркова колька може викликати інфекційний процес сечовивідної системи, що ускладнює ситуацію.

Чому ниркова колька викликає сильний біль?

У більшості випадків пацієнти, у яких трапився напад ниркової коліки, відчувають нестерпний біль. Про це свідчить показник у шість-десять балів за шкалою вербальної оцінки болю. При нирковій коліці завжди є потреба у зміні положення тіла, нахилах тулуба в різні боки, але навіть при цьому людина не може знайти відповідного положення, яке принесе полегшення.

Причины, симптомы и диагностика почечной коликиНестерпний біль у процесі переміщення каменів найчастіше спричинений розширенням порожнини нирки, яка з’єднана з сечоводом, через порушення відтоку сечі. У такому випадку болючі відчуття можуть тривати близько дванадцяти годин.

Сама оболонка нирки містить у собі багато больових нервових закінчень, які при подразненні призводять не тільки до локального болю всередині оболонки, але і до відчуття болю навколишніх м’язів.

Камені у нирках викликають пробку або здавлюють верхні сечові шляхи, при цьому спостерігається виділення невеликої кількості сечі або її повна відсутність, кров у сечі. Також у пацієнта може спостерігатися така симптоматика, як нудота, блювання, запор, підвищений тиск.

Діагностика ниркової кольки

Для повноцінного обстеження пацієнтів із сечокам’яною хворобою потрібна променева діагностика. Визначити чи є каміння, яка їх локалізація та розмір можна під час комп’ютерної томографії нирок, сечоводів та сечового міхура.

КТ-урографія є інформативним методом обстеження, який має високі здатності, що розрізають. Комп’ютерна томографія дозволяє точно розрізнити ниркову коліку від низки захворювань, які викликають гострий біль у поперековому відділі хребта.

Серед інших переваг КТ при діагностиці сечокам’яної хвороби – введення контрастної речовини є необов’язковим, оскільки всі види ниркового каміння (оксалати, фосфати, урати) будь-якого діаметра добре візуалізуються на КТ. Виходячи з цього, діагностика може бути проведена в день звернення пацієнта до лікаря, при цьому попередня підготовка та здавання аналізів не потрібна.