Роль контрастної речовини при проведенні КТ

Деякі види КТ виконуються виключно з контрастуванням, але їх меншість від загальної кількості. Тому якщо вас направили на КТ, не поспішайте думати, що вас обов’язково чекає введення контрасту. Але навіть якщо все-таки має бути комп’ютерна томографія з контрастною речовиною – не поспішайте лякатися. Краще докладніше вивчіть тему.

У яких випадках показано КТ з контрастуванням

У більшості випадків томографія інформативна сама по собі. Однак в окремих випадках (наприклад, коли є підозра на новоутворення – кісти або пухлини) фахівці додають контраст, який точно не дасть помилитися з діагнозом. Адже онкологія – це дуже серйозно. І краще перестрахуватися і виключити її ймовірність відразу, ніж втратити дорогоцінний момент і з запізненням почати лікування, яке буде вже далеко не таким ефективним.

Завжди проводиться контрастування при дослідженні судин. І найчастіше це судини шиї, головного мозку, серця.

Іноді контрастного елемента вимагають легені, тому що тільки з ним можна розглянути всю дихальну систему в комплексі.

Протипоказання для введення контрастної речовини при КТ

Зазвичай контрастний препарат вводять внутрішньовенно під час томографії, який виділить («підфарбує») потрібну ділянку.

Для контрастування в КТ використовуються йодовмісні речовини або препарати на основі барію, що диктує певні обмеження і протипоказання для деяких пацієнтів.

Серед протипоказань:

  • Вагітність
  • Патології щитоподібної залози
  • Ниркова недостатність
  • Важка форма цукрового діабету
  • Індивідуальна непереносимість препаратів йоду

Про всі можливі протипоказання слід обов’язково сказати лікареві до введення препарату!

Перед проведенням КТ дослідження із застосуванням контрасту необхідно здати аналіз крові на креатинін і сечовину, важливі маркери стану функції нирок.

Якщо є функціональні порушення роботи нирок, вони не є абсолютним протипоказанням до проведення КТ з контрастом. Але така ситуація вимагає обов’язкового попереднього обговорення з лікуючим лікарем пацієнта – тільки він може оцінити співвідношення користі і ризику від процедури. Варто пам’ятати, що лікар, який проводить КТ, не може вважатися лікуючим, так як не знає анамнез пацієнта!

При високому ризику виникнення алергічних реакцій лікаря слід провести пацієнту пробу на переносимість. Найпростіша перевірка – зробити йодовую сітку на ділянці шкіри і подивитися на швидкість всмоктування речовини. Такий тест не завжди дає стовідсоткову гарантію, проте часто допомагає виключити ймовірність настання анафілактичного шоку.

Годуючим мамам після процедури ще добу не можна годувати дитину, так як тільки через такий період речовина буде виведена з організму природним шляхом.

В цілому, використання контрастної речовини при проведенні КТ не варто боятися. Головне – не нехтувати правилами безпеки. Різноманітність контрастних препаратів значно розширило сучасні діагностичні горизонти. І дуже часто це той самий шанс рано дізнатися про хворобу і вилікувати її з найменшими втратами.