Лімфома – це злоякісне новоутворення, що виникає з особливих імунних клітин: лімфоцитів або їх попередників лімфобластів. Пухлина може бути обмежена лімфатичною системою або виникнути як самостійне екстранодальне захворювання. Це, поряд із змінною агресивністю, призводить до широкого розмаїття клінічної картини та відмінностей у діагностиці.
Лімфома становить близько 4% від усіх видів онкологічних захворювань. Найчастіше їх діагностують у розвинених країнах – так відбувається завдяки можливості прижиттєвої діагностики цього стану. У дітей лімфоми становлять 10-15% всіх онкологічних захворювань, займаючи третє місце за частотою.
Лімфома може виникнути будь-де, факторами ризику появи можуть бути:
Лімфома часто може проявлятися симптомами, схожими на інфекційне захворювання: людина страждає від лихоманки, нічної пітливості і поступово втрачає вагу. Людину може турбувати лімфовузол, який має тенденцію до збільшення з часом.
Лімфовузли, уражені лімфомою, можуть досягати до 10 см у діаметрі та призводити до появи додаткових симптомів здавлення внутрішніх органів. Може з’явитися утруднення ковтання, відчуття кома в горлі, труднощі з диханням та зміна частоти серцевих скорочень через здавлення блукаючого нерва.
Пам’ятайте, що схожі симптоми можуть бути при багатьох інших захворюваннях, тому не слід займатися самодіагностикою, адже для цього є лікар і такий прекрасний метод діагностики як комп’ютерна томографія.
Якщо у вас є будь-які з перерахованих вище симптомів або вашому близькому родичу коли-небудь ставили такий діагноз, ми радимо вам звернутися до свого сімейного лікаря.
Стадування лімфоми є життєво важливою передумовою для правильного терапевтичного лікування та прогнозу. Комп’ютерна томографія є найпопулярнішим методом виявлення ступеня злоякісності. Є навіть спеціальна класифікація, яка побудована на результатах такого сканування.
Хоч би який орган уражався, осередки лімфоми мають ряд важливих візуалізаційних характеристик, які можна розглянути на КТ.
Збільшення лімфатичних вузлів не завжди можна промацати, наприклад, якщо збільшені вузли всередині грудної клітки, за ребрами. КТ може точно підказати, які з вузлів мають більший розмір і наскільки вони більші. Крім цього, лікар-рентгенолог може помітити некроз усередині цих вузлів. Збільшення печінки та селезінки також чудово видно.
На відміну від УЗД, КТ може «зазирнути» у шлунок або, наприклад, усередину черепа. Ваш лікар може відправити вас робити комп’ютерну томографію після того, як лікар УЗД запідозрив зміну лімфовузлів шиї, спричинену лімфомою.
Показники лікування лімфоми порівняно високі (до 90%) порівняно з багатьма іншими злоякісними новоутвореннями. Прогноз залежить не тільки від гістологічного підтипу та ступеня, а й від стадії, тому так важливо не зволікати з відвідуванням лікаря та проведенням КТ.