Захворювання придаткових пазух. Діагностика. профілактика

Які захворювання придаткових пазух загострюються восени

У холодну і дощову погоду, під час різкого перепаду температурного режиму імунні захисні сили організму знижуються. Зростає ризик осінніх застуд у дітей і дорослих. Заболевания околоносовых пазухКрім того, в опалювальний сезон слизова оболонка носа стає сухішою і гірше пручається інфекціям. Гострі респіраторні захворювання в ряді випадків можуть ускладнитися синуситами. Це запальні захворювання придаткових пазух. Саме в міжсезоння найчастіше загострюються давні некомпетентно ліковані гайморити, фронтити, етмоїдити. Це відбувається на тлі переохолодження, нежитю, респіраторного захворювання та грипу. Зниження імунітету послаблює захисні функції слизових оболонок носа. Відбувається пригнічення діяльності миготливого епітелію і патогенна мікрофлора проникає в просвіт пазухи. А так як слизова ще й набрякла, відбувається звуження або повна оклюзія вивідних отворів пазух. Порушується дренування рідини і клінічно розгортаються синусити.

Захворювання придаткових пазух і їх симптоми загострення

Незалежно від локалізації запального процесу в тій чи іншій пазусі, клінічні прояви будуть схожі. Синусит можна запідозрити, якщо після перенесеної ГРВІ пацієнта турбують:

  • головні болі, що посилюються при нахилі голови вперед, відчуття тяжкості в голові;
  • відчуття слабкості і розбитості;
  • озноб, підвищення температури тіла;
  • погіршення носового дихання;
  • слизові або гнійні виділення з носа;
  • набряклість вік.

Не можна залишати ці симптоми без уваги, тому що синусити можуть ускладнитися тяжкими гнійними захворюваннями вмісту орбіт і порожнини черепа.

Діагностика синуситів

На даному етапі комп’ютерна томографія ЛОР-органів впевнено заміщає рентгенівське дослідження. Додаткові пазухи носа мають дуже складну будову і вимагають тільки кращих діагностичних підходів. Більш вищі здібності роблять КТ найбільш інформативним методом виявлення запального процесу як в порожнинах, так і стінках придаткових пазух.

Томографія придаткових пазух носа дозволяє візуалізувати вміст верхньощелепних (гайморових), лобних пазух, осередків гратчастого лабіринту. У разі хронічних синуситів КТ-дослідження дозволяє оцінити пневматизацію пазух і наявність в них запалення. Виявляє додаткові структури: поліпи, кісти.

Заболевания околоносовых пазух

Уточнює особливості процесу – має він катаральний, гнійний або поліпозний характер. Від цього залежить вибір методу лікування і його обсяг.

Найбільш складна – це діагностика запалення клиновидних пазух в порівнянні з патологічними процесами в інших пазухах. Вирішальними в діагностиці сфеноїдита служать дані КТ-дослідження ЛОР-органів. Гнійний сфеноідит може давати дуже серйозні ускладнення – менінгіт, тромбоз синуса, поразка зорових нервів. Тому у всіх випадках, коли це захворювання лише запідозрено, необхідно застосовувати всі заходи для його підтвердження або виключення.

Профілактика осінніх загострень

Уникнути сезонних захворювань і їх ускладнень можна, якщо:

  • частіше мити руки;
  • регулярно провітрювати приміщення, контролювати вологість повітря;
  • вживати достатньо овочів і фруктів;
  • одягатися по погоді, носити зручний і теплий одяг;
  • проводити раціональне лікування гострих синуситів, не допускати їх хронізації.