Артеріовенозні мальформації головного мозку – переваги КТ ангіографії

Що таке артеріовенозна мальформація?

Артериовенозные мальформации головного мозгаКровопостачання більшості органів у нашому тілі, у тому числі головного мозку, здійснюється за допомогою мережі капілярів, кров до яких потрапляє з артерій. Від серця відходить найголовніша артерія – аорта, яка поступово ділиться на більш маленькі артерії, ті – на артеріоли і зрештою кров’ю наповнюються найменші капіляри. Капіляри охоплюють тканини органу і тут відбувається дифузія клітин крові і безлічі молекул. У тому місці відбувається і зворотний транспорт вже непотрібних органу речовин у венозну систему. Тобто, капіляри є «повідомленням» між судинною системою та клітинами органу.

Артеріовенозні мальформації характеризуються ненормальною анатомією судин, коли слідом за артеріолами замість капілярів йдуть венули – це означає, що кров, не досягаючи органу, йде назад по венах до серця. Таке скидання крові називається також артеріовенозним шунтом. Вищеописана ситуація може виникати у будь-якому місці тіла, і найчастіше це зустрічається у головному мозку. Шунти можуть бути вродженими чи набутими.

Епідеміологія

Хоча вважається, що артеріовенозні мальформації є вродженою аномалією, виявити їх випадково у молодої людини практично неможливо, тому що стан цей безсимптомний. При цьому третина артеріовенозних мальформацій, діагностованих після виникнення кровотечі, виявляється у віці до 20 років. Як вважають вчені, згодом мальформації можуть розширюватися, формуючи аневризми.

Артеріовенозні мальформації зустрічаються приблизно у 4% населення, але призводять до виникнення симптомів лише у 12% їх цих людей. Гендерної схильності немає.

Найчастіше (>95%) діагностується лише одна мальформація.

Клінічна картина

Артеріовенозні мальформації головного мозку найчастіше призводять до симптомів, таких як:

  • Судоми (20%);
  • Головний боль;
  • Ішемія головного мозку (ТІА, інсульт) – відбувається через феномен обкрадання, коли патологічні судини не справляються із харчуванням певної області;
  • Кровотеча в головний мозок, шлуночки мозку або під павутинну оболонку (65%);
  • І в 15% пацієнтів стан діагностується випадково, як знахідка.

КТ-діагностика артеріовенозних мальформацій

Артериовенозные мальформации головного мозгаАртеріовенозна мальформація харчується однією або декількома артеріями і дренується однією або декількома венами. Харчові артерії збільшені через низький опір (оскільки кров проходить через капілярні русла) і, отже, підвищеного кровотоку, що може призвести до артеріальних аневризм, пов’язаних з кровотоком. Також можуть спостерігатись венозні аневризми, також звані венозними мішечками. Мальформації можуть мати дистрофічний кальциноз, невелику кількість гліотичної тканини або кров.

Для покращення виявлення та характеристики АВМ може бути проведена КТ-ангіографія. При цьому у вену вводиться спеціальна контрастна речовина, що допомагає отримати точне зображення кровоносних судин головного мозку. Одночасно можуть бути отримані зображення, що визначають кровообіг, званий КТ-перфузією. Комбінація цих сканувань може допомогти лікарям вибрати найкращу терапію для пацієнта з артеріовенозною мальформацією.

Після введення контрастної речовини, особливо при КТ-ангіографії, діагноз зазвичай очевидний: артерії, що живлять, дренуючі вени і проміжні вогнища видно в так званому «мішку з хробаками».

Нова КТ-ангіографія з тимчасовою роздільною здатністю або чотиривимірна комп’ютерна томографія (4D-CTA) може також продемонструвати картину кровотоку в різні фази контрастування.

Лікування та прогноз

Варіанти лікування та частота ускладнень частково залежать від ступеня тяжкості за Спетцлер-Мартін. Як правило, доступні три варіанти:

  1. Мікрохірургічна резекція.
  2. Ендоваскулярна оклюзія.
  3. Радіохірургія.

Іноді артеріовенозні мальформації спонтанно руйнуються власними силами, що зазвичай призводить до внутрішньочерепного крововиливу, здавлення вен і тромбозу. Річний ризик кровотечі за наявності нелікованої артеріовенозної мальформації становить 2-3% внаслідок аневризми або венозного тромбозу. Після кровотечі, що вже виникла, ризик повторення в наступні 12 місяців становить до 18%. Тому дуже важливо вчасно провести діагностику та лікування цього стану.