Швидкий та точний спосіб діагностики переломів кісток тазу

Тазова кістка – одна з найцікавіших в людському скелеті, яка насправді складається з трьох кісток, що зрослися докупи. Кожна людина має дві тазові кістки, сполучені спереду за допомогою симфізу, а ззаду за допомогою крижів. Все разом утворює міцний кістковий каркас у вигляді кільця, який служить захистом та підтримкою для тазових органів.

перелом тазаПереломи тазу можуть бути простими або складними і можуть зачіпати будь-яку частину кістки. Переломи тазового кільця і вертлюжної западини (місце, куди кріпиться стегнова кістка) виникають внаслідок серйозної травми, отриманої, наприклад, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди або після падіння з висоти. Також бувають так звані «переломи тазової недостатності», які виникають унаслідок слабкості кісткової тканини зазвичай у людей похилого віку.

Пацієнти, як правило, звертаються після травми з болем у ділянці таза або стегна. Часто буває, що крім перелому тазу є ще інші переломи (такий стан називають словосполученням «множинні переломи») або травми м’яких тканин («поєднана травма»).

Діагностика переломів тазових кісток

Пацієнту з переломом можуть запропонувати такі методи дослідження, як рентген тазу або комп’ютерна томографія тазу.

Звичайна рентгенограма – це швидкий та простий тест, який виявляє більшість переломів. Їх буває важко оцінити через складність форми крижа, тазу та проксимальних відділів стегна. Недоліком рентгенограми є те, що через особливості методу деякі навіть серйозні та тяжкі травми можуть бути непомітними.

Переваги КТ-діагностики переломів кісток тазу

перелом тазаКТ є методом вибору для точного виявлення складних переломів вертлюжної западини та тазового кільця. Вона надає інформацію про протяжність переломів і є доповненням до рентгенографії визначення просторового розташування фрагментів перелому. Після початкової простої рентгенограми часто потрібне КТ для точної оцінки перелому, що часто допомагає у прийнятті рішення про метод та терміни хірургічного втручання.

Великими плюсами КТ-обстеження є широка доступність, швидкість та універсальність цього методу, а також висока діагностична ефективність.

Особливості КТ-діагностики ушкоджених судин

Тазова кровотеча може бути з пошкоджених артерій, вен або самої зламаної кістки. Більшість кровотеч (80%) відбувається при низькому артеріальному тиску через пошкодження вен або крові, що просочується зі зламаних кісток. Кровотеча під високим тиском (20%) пов’язана із пошкодженням артерії.

Використання внутрішньовенної контрастної речовини дозволяє одночасно оцінити кісткові та судинні структури у зоні ураження. КТ з артеріальною та венозною фазами має високу чутливість для виявлення тазових кровотеч і часто дозволяє розрізнити його причини. Іноді відстрочена фаза може бути корисною для диференціації активної артеріальної кровотечі та локалізованого судинного ушкодження, наприклад, псевдоаневризми. Відстрочені фази також можуть допомогти у розрізненні кровотечі та фрагментів кісток. Спіральна КТ із віртуальними неконтрастними реконструкціями також дозволяє диференціювати ці два утворення.

Є певні КТ-ознаки ушкодження артерій, які дозволять рентгенологу точно та швидко діагностувати цей стан. До таких ознак відносять різке звуження або зміну контуру артерії, внутрішньопросвітні лінійні дефекти наповнення, осередкове випинання або активне перебіг контрасту в навколишні тканини.