У медицині синдром середньої дугоподібної зв’язки (міжнародна абревіатура – MALS), також відомий як синдром компресії чревной артерії, синдром черевної осі, синдром компресії черевного стовбура або синдром Данбара – рідкісний стан, що виникає в основному у жінок середнього віку, що мають худорляву статуру.
Щоб розібратися в можливих причинах синдрому середньої дугоподібної зв’язки потрібно розуміти анатомію даної ділянки. У кожної людини є грудна порожнина (в якій знаходиться серце, легені, стравохід, тощо) і черевна порожнина (шлунок, кишківник, печінка, підшлункова залоза, тощо). Кордоном між цими двома порожнинами є куполоподібний м’язовий орган – діафрагма, що прикріплюється зв’язками до хребта і ребер зсередини.
Аорта – найбільша артеріальна судина нашого тіла – проходить з грудної порожнини в черевну через спеціальне «віконечко» в діафрагмі.
Зв’язки діафрагми (їх ще називають ніжками) кріпляться в безпосередній близькості від аорти і її гілок.
Черевний стовбур – це головна галузь черевної аорти, що бере свій початок на рівні передньої частини діафрагми і зазвичай в безпосередній близькості від серединної дугоподібної зв’язки.
Серединна дугоподібна зв’язка – це структура, яка приєднує дві ніжки діафрагми по обидві сторони від аорти до першого поперекового хребця. Ця зв’язка зазвичай проходить вище початку черевного стовбура, оскільки той переміщується вниз ще під час внутрішньоутробного розвитку. Однак в деяких випадках зв’язка перетинає артерію досить низько – від цього і виникає компресія. Якщо черевний стовбур досить стислий, кровотік в судинах може бути порушений, викликаючи симптоми кисневого голодування тих тканин і органів, які він має.
По суті, серединна дугоподібна зв’язка, діє як «молоток», а черевний стовбур служить «ковадлом», стискаючи великі судини і здавлюючи нерви між ними. Стискаючи артерію прямо перед її розгалуженням, серединна дугоподібна зв’язка перекриває кровопостачання шлунка і печінки. Це причина, по якій пацієнти скаржаться на біль після їжі. Ступінь стиснення зазвичай змінюється в залежності від дихання, особливо в кінці видиху, коли дві структури зближуються.
Передбачається, що причиною болю в животі є кисневе голодування через порушення кровотоку, викликаного здавленням. Також має місце нейропатичний компонент, пов’язаний з впливом на черевне сплетіння.
Як виявляється захворювання?
Хоча діагноз синдрому середньої дугоподібної зв’язки традиційно ставиться за допомогою катетерной ангіографії, тепер цей стан можна спостерігати за допомогою ультразвукової доплерографії і КТ. Нові багатодетекторні КТ-сканери тонких зрізів разом з 3D-програмним забезпеченням значно поліпшили можливість отримання зображень аорти і її гілок з високою роздільною здатністю. На КТ дуже добре візуалізуються брижові судини, що в багатьох випадках дозволяє уникнути традиційної ангіографії.
Для повної ангіографічної оцінки КТ-знімків у пацієнтів з підозрою на синдром середньої дугоподібної зв’язки необхідна 3D-візуалізація. У пацієнтів з синдромом середньої дугоподібної зв’язки КТ-ангіограми демонструють характерне осередкове звуження в проксимальній частині черевного стовбура. Осередкове звуження має гачкуватий вид, що допомагає відрізнити цей стан від інших причин звуження черевної артерії, таких як атеросклероз.
Також до наявності здавлення, розширення судини в місці нижче компресії або наявність обхідних судин можуть вказувати на наявність синдрому черевного стовбура.
За допомогою КТ-ангіографії також можна побачити потовщення середньої дугоподібної зв’язки. Товщина середньої дугоподібної зв’язки понад 4 мм вважається додатковим симптомом вищеописаного стану.
Саме КТ-ангіографія дозволяє візуалізувати колатеральні судини, що може допомогти визначити гемодинамічне значення звуження – а це дуже важливо для планування хірургічного втручання як єдиного ефективного методу зняття компресії.