КТ діагностика аневризм внутрішньої сонної артерії

КТ внутренней сонной артерииСонні артерії – це головні кровоносні судини шиї, які постачають кров’ю головний мозок, шию та обличчя. Є дві сонні артерії, одна праворуч і одна ліворуч. У шиї кожна сонна артерія розгалужується на два відділи:

  1. Внутрішня сонна артерія постачає кров’ю мозок. Ділиться на позачерепну та внутрішньочерепну частини.
  2. Зовнішня сонна артерія постачає кров’ю обличчя та шию.

Під дією різних факторів стінка артерії може стоншуватися та формувати потовщення у вигляді купола, схоже на повітряну кулю, в якому відбувається бурхливий потік крові. Ця слабка ділянка судини сприяє патологічному випиранню частини артерії з кожним ударом серця. Такий стан називається аневризмою, і воно буває не тільки на сонних артеріях, а й на інших ділянках, наприклад, аорті, підколінній артерії, тощо. Аневризми завжди є ризиком розриву, що може привести до інсульту або сильної кровотечі.

Перебіг захворювання тривалий, повільно прогресуючий. Багато випадків залишаються безсимптомними до появи ішемічних неврологічних симптомів, тому їх раннє виявлення і лікування мають важливе значення. При відсутності лікування захворювання стає причиною гострої ішемії мозку у 34% пацієнтів.

Як розпізнати захворювання?

Аневризми сонної артерії можна розділити на внутрішньочерепні та позачерепні.

Причини виникнення аневризм сонної артерії:

  • Атеросклероз.
  • Запалення артеріальної стінки.
  • Гіпертонічна хвороба.
  • Вроджені судинні аномалії.
  • Вроджені патології сполучної тканини (синдром Марфана, муковісцидоз).
  • Аутоімунні захворювання.
  • Травматизація.

У групі ризику знаходяться особи:

  • з обтяженою спадковістю;
  • старше 50 років;
  • які страждають стенокардією (тяжкість і біль в грудях) та проблемами з серцевими клапанами;
  • перенесли інфаркт або інсульт;
  • з підвищеним тромбоутворенням.

Клінічні прояви позачерепних аневризм внутрішньої сонної артерії варіюються від безсимптомного потовщення, що викликає асиметрію шиї, до порушення руху нижньощелепного суглоба, захриплості, болю, частих непритомностей або транзиторних ішемічних атак через утворення тромбів в порожнині аневризми. Природне прогресування аневризм позачерепних сонних артерій виглядає доброякісним; більшість залишаються статичними або зменшуються в розмірах.

Внутрішньочерепні аневризми можуть проявлятися порушеннями зору, слуху, нюху через здавлювання внутрішньочерепних нервів. Також ймовірно підвищення внутрішньочерепного тиску при великих розмірах аневризм або ж при їх особливому розташуванні. При стисненні аневризмою гіпофіза – органу, який регулює гормональну систему, можливі зміни в рівні гормонів щитоподібної, підшлункової, надниркових та інших залозах. Розрив внутрішньочерепних аневризм зазвичай викликає субарахноїдальний крововилив.

Роль КТ в діагностиці аневризм внутрішньої сонної артеріїКТ аневризм внутренней сонной артерии

КТ-апарат робить кілька рентгенівських знімків, а комп’ютер перетворює їх в зображення сонної артерії та інших артерій шиї та головного мозку. Контрастний барвник, введений в кровоносні судини, може допомогти виявити більш докладні відомості про сонні артерії, такі як звуження або опуклість, полегшуючи діагностику.

Нині за допомогою 64 МСКТ-ангіографії можна виявити більшість внутрішньочерепних аневризм розміром 3 мм та більше, а також оцінити анатомію кісток і відтворити тривимірну візуалізацію судин, що дуже корисно для більшості нейрохірургів.

КТ діагностика аневризм сонних артерій також необхідна перед плануванням лікування для формування чіткого алгоритму оперативного втручання.