Мастоїдит: причини, симптоми, діагностика

Як розвивається мастоїдит?

Мастоїдит – це інфекційний процес в слизовій оболонці коміркових структур сосцевидного відростка скроневої кістки, задньому відділі середнього вуха. Відросток розташований безпосередньо за вушною раковиною (зовні поверхня сосцевидного відростка також трохи бугриста – це потрібно для прикріплення до цього місця м’язів). Всередині сосцевидного відростка містяться численні комірки, заповнені повітрям і вистелені слизовою оболонкою, що походить із барабанної порожнини. Їх кількість, розміри і локалізація дуже варіабельні та індивідуальні для кожної людини. Вони виступають в якості пневматичних резервуарів, вирівнюючи тиск в порожнині середнього вуха у випадку, коли слухова труба не може виконати цю функцію.

При довготривалому перебігу середнього отиту інфекція розповсюджується до коміркової системи скроневої кістки. Це сприятливе місце для розвитку запального процесу, бо повітроносні клітини відокремлені і пористі, легко заповнюються ексудатом, якому не залишається шляхів для безпечного відтоку. А близьке сусідство венозної системи та головного мозку становить загрозу для подальшого виникнення ускладнень. Буває також мастоїдит травматичного походження – в цьому разі інфекція потрапляє одразу через відкриту рану.

Як розпізнати мастоїдит?

Патологія переважно розвивається лише з одного боку, проте зустрічаються і важкі двосторонні варіанти перебігу мастоїдиту. Частіше за все мастоїдит розвивається через кілька тижнів після початку гнійного отиту. Характерними для запалення комірок сосцеподібного відростка симптомами є почервоніння, болючість і набряклість завушної області, стирчання вушних раковин. Пацієнтів турбує також головний біль, підвищена температура тіла, можливе витікання гною з вуха (гнійна оторея). Розвивається загальна слабкість, млявість, знижується працездатність. Більш схильні до ускладненого перебігу запальних процесів люди зі зниженим імунітетом або ті, хто неконтрольовано вживає антибактеріальні препарати.

Вчасно не виявлений і не пролікований мастоїдит може призвести до менінгіту (запалення мозкових оболонок) чи абсцесу головного мозку, що мають серйозні наслідки. При залученні до процесу розташованих поруч черепно-мозкових нервів можливе порушення іннервації обличчя, параліч мускулатури.

мастоидитЯкщо перебіг мастоїдиту затяжний, відбувається стоншення або руйнування кісткових перегородок між комірками сосцевидного відростка. Тим часом епідерміс, що вистеляє їх зсередини, проростає до середнього вуха і утворює там порожнину зі склерозованими стінками. Таке ускладнення називається хибною холестеатомою.

Як діагностують мастоїдит?

Лабораторно запальний процес проявляється класично – підвищений вміст у крові лейкоцитів, підвищення швидкості зсідання еритроцитів. Для встановлення точного діагнозу і з’ясування локалізації патології необхідна візуалізація місця ураження. Оглядові рентгенограми черепа не дають повного уявлення про стан вмісту комірок сосцеподібного відростка. Загалом спеціалісти використовують комп’ютерну томографію скроневих кісток, за допомогою якої отримують зображення зовнішнього і внутрішнього слухових проходів, барабанної порожнини, коміркової системи скроневої кістки та сосцевидної печери. На томограмах будуть помітні характерні для запального процесу зміни: потовщення слизової оболонки, наявність рідини та гною, зменшення пневматизації клітин сосцевидного відростка. Також може спостерігатись порушення цілісності кісткових перегородок, поділяючих комірки скроневої кістки, утворення деструктивних вогнищ. КТ скроневих кісток дозволяє з’ясувати інтенсивність та небезпечність захворювання і діагностувати патологію на ранніх етапах.