Мезентеріальний паннікуліт – причина болю в животі

Що таке мезентеріальний паннікуліт?

Іноді причиною тривалого нез’ясованого болю в животі, що завдає значні страждання пацієнтам, виявляється хронічне запалення брижі (переважно тонкої кишки). Це захворювання називається мезентеріальним паннікулітом і розвивається дуже повільно. Часом від моменту появи симптомів до постановки правильного діагнозу проходять десятиріччя. Лікування таких пацієнтів вимагає мультидисциплінарного підходу і втручання фахівців різних профілів: ревматолога, гастроентеролога, терапевта і часом навіть хірурга. Можливість діагностики паннікуліта з’явилася відносно недавно – одночасно з поширенням і доступністю комп’ютерної томографії.

В цілому про значимість і багатофункціональність брижі кишківника медична спільнота також дізналася не так давно – в 2016 році. Раніше вважалося, що мезентеріум (брижа) всього лише дуплікатура (подвоєний листок) очеревини, що вистилає внутрішні органи черевної порожнини. Мезентериальный панникулитДо проведення ретельних досліджень вчені вважали, що єдина функція брижі – утримування петель кишківника на потрібному рівні і запобігання їх перекручування. Однак поява сучасних методів візуалізації та уточнення структури цього органу дозволило з’ясувати масу нової інформації. Крім того, що брижа фіксує кишечник і не дає йому зміститися до малого таза, вона виконує також імунну функцію і синтезує білки, які протидіють запаленню. Крім того, брижа пронизана периферійними нервами, які досягають кишківника, що робить її важливою частиною вегетативної нервової системи (що відповідає за регуляцію роботи органів і підтримання гомеостазу – сталості внутрішнього середовища організму).

З цього випливає, що ураження брижі запальним процесом вкрай негативно позначається не тільки на взаєморозташуванні органів черевної порожнини, але і на стані здоров’я в цілому.

Якою клінічною симптоматикою може проявлятися мезентеріальний паннікуліт?

При порушенні нормальної життєдіяльності організму: після травм, операцій на черевній порожнині, при аутоімунних або онкологічних процесах, цукровому діабеті – брижова жирова клітковина кишківника запалюється і розвивається мезентеріальний паннікуліт. Не останню роль у розвитку цього захворювання відіграє і наявність невидимого оку вісцерального жиру. Прояви мезентеріального паннікуліта неспецифічні:

  • періодично виникає біль в животі;
  • нудота, зниження апетиту, і як наслідок – схуднення;
  • метеоризм (здуття кишківника);
  • слабкість і швидка втомлюваність;
  • незначне підвищення температури.

Часто при наявності основного захворювання пацієнти просто не надають значення цим симптомам, які зустрічаються при будь-якому запальному процесі в черевній порожнині. З’ясувати справжню причину болю в животі для підбору правильного лікування в цьому випадку допоможе комп’ютерна томографія.

При якому дослідженні можна виявити мезентеріальний панникулит?

Для того, щоб повноцінно візуалізувати запальний процес брижі кишечника, необхідне проведення одночасного сканування двох зон – органів черевної порожнини і малого таза. Це дослідження дозволить повністю вивчити структуру брижової жирової тканини і патологічні процеси, що вразили її – запалення та фіброз.

Важливо пам’ятати, що будь-які болі в животі, які турбують тривалий час ігнорувати не можна і вони завжди вимагають ретельного дослідження і консультації фахівця.