Порушення розвитку і аномалії середнього вуха: види, клініка і можливості КТ-діагностики

Які аномалії середнього вуха зустрічаються в ЛОР-практиці?

До структур середнього вуха відносяться сполучені між собою повітроносні порожнини – барабанна порожнина, вхід до печери, печера і пов’язані з нею комірки соскоподібного відростка. Всі ці частини слухового апарату відповідають за проведення звуків і розташовані в скроневій кістці. Також частиною середнього вуха вважається слухова (євстахієва) труба, що з’єднує порожнину середнього вуха з порожниною глотки і виконує функцію вирівнювання тиску між барабанною порожниною і атмосферним тиском навколишнього середовища.

Вади розвитку середнього вуха формуються внутрішньоутробно в результаті порушення процесів правильного формування органів. Причинами цих порушень можуть бути генетичні мутації, токсичний або фізичний вплив на плід. При цьому аномалії середнього вуха можуть ніяк себе не проявляти в дитячому і підлітковому віці, і стати причиною приглухуватості та хронічних середніх отитів у дорослих людей. Найчастіше зустрічаються такі види аномалій розвитку середнього вуха:

  • агенезія або аплазія слухових кісточок – їх вроджена відсутність, подовження наковаделка, порушення роботи ланцюга слухових кісточок;
  • гіпоплазія середнього вуха – неповний розвиток барабанної порожнини і її вмісту, часто поєднується з недорозвиненням вушної раковини;
  • відсутність пневматизації слухової труби;
  • спадковий отосклероз – остеодистрофічні процеси у вигляді дрібних вогнищ новоутворень кісткової тканини в кістковиханомалии среднего уха стінках порожнин середнього вуха. Це захворювання може супроводжуватися фіксацією стремена і порушенням звукопроведення. Дану патологію дуже важливо діагностувати якомога раніше, адже чим щільніше будуть ставати кісткові вирости, тим більше стремено позбувається рухливості і втрачає здатність передавати звукові коливання у внутрішнє вухо, що може привести до втрати слуху у підлітків і дорослих. Необхідно відзначити, що фіксація стремена (стапедичний анкілоз) – найчастіша вада розвитку і становить 53,1% випадків всіх аномалій будови середнього вуха.

Як аномалії середнього вуха проявляються клінічно?

Аномалії розвитку недоступного візуалізації неозброєним оком середнього вуха тривалий час можуть бути недіагностованими, але впливати на нормальне функціонування слухового апарату. Пацієнтів можуть турбувати запаморочення, шум у вухах, приглухуватість та навіть повна глухота. Також приводом для обстеження органу слуху стають часті запальні процеси (адже всі порожнини середнього вуха мають єдину слизову оболонку), хронічний рецидивуючий середній отит.

Аномалії середнього вуха: діагностика за допомогою комп’ютерної томографії

Достовірна візуалізація відіграє дуже важливу роль в оцінці причин приглухуватості, пов’язаних з вадами розвитку середнього вуха. КТ скроневих кісток дозволяє ідентифікувати ці аномалії і надати точну анатомічну інформацію про складні морфологічні взаємини внутрішніх структур. Отримані при КТ зображення можна обертати в просторі і розсікати в будь-якій площині. За допомогою комп’ютерної томографії можна отримати знімки найдрібніших деталей барабанної порожнини зі слуховими кісточками, різних частин піраміди скроневої кістки.

Результати КТ мають дуже велике клінічне значення для прийняття рішень про вибір найкращої стратегії лікування, про можливості планування хірургічного втручання і хоча б часткового відновлення слуху. Сучасні можливості слухопротезування і слухової реабілітації дуже широкі і пацієнтам з вродженими аномаліями можуть надати належну допомогу.