Протрузія диска – це патологічний стан, при якому міжхребцевий диск тисне на спинномозковий канал без розриву фіброзного кільця. Формується цей стан через остеохондроз – хронічного незапального дегенеративного захворювання хребта. При цьому повторно страждають тіла хребців, міжхребцеві диски, суглобові зв’язки і капсули, а також спинний мозок, його оболонки, спинномозкові корінці, їх артерії та вени.
У наш час існує ряд теорій розвитку цього стану, жодна з яких, однак, не є вичерпною. Існують інволюційні, функціональні, гормональні, інфекційно-алергічні, механічні та спадкові причини ураження хребта. Еволюційно наша адаптація до прямоходіння настільки недосконала, що тиск, який чиниться на хребет протягом усього життя, неминуче веде до розвитку дистрофічних і деструктивних змін в опорно-руховому апараті. Страждає при цьому не тільки хребет, але і більшість великих суглобів. Також ранній розвиток остеохондрозу має генетичну схильність, а виникнення його клінічних проявів передує вплив ряду зовнішніх і внутрішніх факторів.
До зовнішніх відносять:
До внутрішніх факторів відносять:
У кожному конкретному випадку не можна говорити про дію якогось одного фактора. Треба враховувати особливості способу життя, статури, професії, впливу навколишнього середовища та наявності супутніх захворювань.
Внаслідок вищезгаданих причин розвиваються дистрофічні зміни хребта з розвитком вогнищ дегенерації і деструкції. У відповідь в організмі розвивається незапальний процес, при якому продукти розпаду диска потрапляють в кров і сприймаються імунітетом як чужорідні. Постійно циркулюючи в крові, ці агенти вражають і здорові міжхребетні диски, запускаючи безперервну ланцюгову реакцію. На початковому етапі ці зміни не виявляються клінічними і не викликають у пацієнта больових відчуттів. Виявити їх можна тільки за допомогою спеціальних методів дослідження: комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії.
З наростанням змін у дисках збільшується зміщення хребців, які утримуються один щодо одного тільки за рахунок зчеплення суглобових відростків, м’язів і зв’язок.
А ось коли їх опір слабшає, відбувається вибухання міжхребцевого диска. Так формується протрузія. Диск може випинатися в сторону, вперед, або назад, стискаючи при цьому спинний мозок і його корінці. При цьому у пацієнта виникають вертебральні симптоми на рівні ураження: сильний ниючий або пульсуючий біль в спокої, біль при навантаженнях, зміні положення тіла, і багато інших симптомів, специфічних для різних відділів хребта.